5 sposobów na motywację do zdrowego odżywiania w trudnych chwilach

Jak zmotywować się do odchudzania? Zdarza się, że walka o wymarzoną wagę staje się trudna i monotonna. Zdecydowana większość osób oczekuje, że efekty pojawią się w krótkim czasie. Rzeczywistość jest inna, gdyż nierzadko potrzeba kilkunastu tygodni, aby zobaczyć pierwsze wyniki włożonej pracy. Ważne, aby nie poddawać się już na początku. Zdrowy styl życia nie jest chwilową modą, więc prawidłowe nawyki żywieniowe należy wdrożyć na stałe. Właśnie dlatego drakońskie diety i głodówki nie mają żadnego sensu.
 

Czego dowiesz się z artykułu?

Z artykułu dowiesz się, jak zmotywować się do diety. W tym wpisie zamieszczono 5 sprawdzonych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w kryzysowych momentach odchudzania. Chwile zwątpienia zdarzają się każdemu, a w szczególności tym, którzy oczekują szybkich rezultatów. Motywacja do diety ma różne podłoże, więc każdy przypadek należy traktować w sposób indywidualny. Czasami dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia dietetyka, trenera personalnego czy innych osób na redukcji. 
 

1. Ustalenie celów

Jak zmotywować się do diety? Pierwszym krokiem jest ustalenie realnych celów. Nie należy przytłaczać się zbyt dużymi wyzwaniami. Masz do zrzucenia 30 kg? Kilka miesięcy temu urodziłaś dziecko i chcesz schudnąć o kilka rozmiarów? Radykalne diety nie są najlepszym wyborem. Istnieje duże prawdopodobieństwo efektu jojo, co oznacza, że zbędne kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą. Odchudzanie małymi krokami jest o wiele lepszą opcją. Natychmiastowe zerwanie ze starymi nawykami jest zwykle niemożliwe. Każda zmiana jest krokiem do sukcesu. Wraz z upływem czasu redukcja staje się łatwiejsza, mniej obciążające fizycznie i psychicznie.
 

2. Świadome zakupy

Wiele osób nie ma pojęcia, gdzie podziała się ich motywacja do diety. Podczas redukcji należy unikać niezdrowych produktów o wysokiej kaloryczności. Oczywiście od czasu do czasu można pozwolić sobie na żywieniowe "grzeszki", jednak nie mogą one stanowić podstawy dziennego menu. Świadome zakupy znacząco wspierają czas odchudzania. Wymagają one jednak gromadzenia wiedzy, tak aby wybierać zdrowe, pełnowartościowe, ekonomiczne zamienniki. Domową szufladę ze słodyczami warto zastąpić fit przekąskami, które można samodzielnie przygotować.
 

3. Grupa wsparcia

Nadal nie wiesz, jak zmotywować się do odchudzania? Jeśli szybko tracisz zapał, to weź pod uwagę dołączenie do grupy wsparcia. To grupa osób o zbliżonych celach, która wzajemnie się dopinguje. Każdego dnia można chwalić się swoimi małymi sukcesami, a także dzielić wątpliwościami. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są również wspólne treningi. Alternatywą są internetowe grupy motywacyjne, które cieszą się ogromną popularnością. Media społecznościowe zrzeszają ludzi, którym brakuje silnej woli do osiągnięcia celów dietetycznych. Czasami wystarczy kilka słów, aby odnaleźć w sobie skrywaną energię.
 

4. Odkrywanie nowych smaków

Nuda na talerzu sprawia, że mnóstwo osób traci motywację do diety. Mogłoby się wydawać, że posiłki na redukcji składają się głównie z kurczaka, warzyw, koktajli. Nic bardziej mylnego! Każdego dnia można serwować różnorodne, zbilansowane i smaczne posiłki. Głównym założeniem jest to, aby dzienna ilość spożytych kalorii była niższa od zapotrzebowania energetycznego organizmu. Osoby, które nie mają czasu gotować, chętnie korzystają z cateringu dietetycznego. Gotowe "pudełka" pozwalają delektować się niskokalorycznym jedzeniem. 
 

5. Równowaga emocjonalna

Stan psychiczny ma duży wpływ na proces odchudzania. Właśnie dlatego należy zadbać o równowagę emocjonalną. Motywacja do diety to nie tylko chęć posiadania idealnego ciała. Prawidłowa masa ciała minimalizuje ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń i dolegliwości. Utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych wymaga samoświadomości. W innym przypadku pełnowartościowe posiłki wzbudzają negatywne skojarzenia. Bywa tak, że fast-foody i inne niezdrowe produkty są traktowane niczym nagroda. W ten sposób trudno jest wypracować trwałe efekty, które utrzymają się dłużej niż kilka tygodni czy miesięcy.
 
5 sposobów na motywację do zdrowego odżywiania w trudnych chwilach